Strona główna arrow Służby medyczne arrow Poradnia Stomatologii Dziecięcej
Poradnia Stomatologii Dziecięcej PDF Drukuj

tel/fax (12) 424 54 20

Sekretariat:
mgr Ewa Bator

Instytut Stomatologii Collegium Medicum
Uniwersytet Jagielloński

31-155 Kraków ul. Montelupich 4

e-mail: pediatrdent@cm-uj.krakow.pl


Kierownik Poradni:
dr n. med. Anna Jurczak


Pracownia i Oddział Stomatologii Dziecięcej CM UJHISTORIA
Pracownia Stomatologii Dziecięcej rozpoczęła samodzielną działalność w dniu 1.07.2004 roku jako jednostka Instytutu Stomatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. Montelupich 4. Kierownikiem pracowni została dr n. med. Halina Kwapińska.

Pracownia Stomatologii Dziecięcej została utworzona w wyniku podziału dotychczas działającej Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej CM UJ, która prowadziła działalność dydaktyczną i kliniczną w zakresie stomatologii wieku rozwojowego w ramach szeroko pojętego tematu stomatologii zachowawczej od 1951 roku najpierw przy ul. Smoleńsk 25, a następnie przy ul. Montelupich 4. Historia nauczania stomatologii dziecięcej w krakowskim ośrodku uniwersyteckim jest związana przede wszystkim z osobą prof. dr hab. med. Zofii Knychalskiej-Karwan, głównego autora i projektodawcy szeregu oryginalnych prac badawczych, badań klinicznych z zakresu stomatologii dziecięcej i dziedzin pokrewnych oraz dr n. med. Marii Pelc. Na bazie nowoczesnych danych naukowych i klinicznych zostały ustalone podstawowe zasady nauczania przedmiotu, na których opiera się obecne kształcenie. Pod redakcją prof. dr hab. med. Zofii Knychalskiej-Karwan zrealizowano 8 wydań podręcznika akademickiego „Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego”, dla studentów i lekarzy stomatologów specjalizujących się w stomatologii dziecięcej i innych dziedzinach dentystycznych. Program nauczania stomatologii dziecięcej realizowany przez Pracownię Stomatologii Dziecięcej bazuje na powyższych dokonaniach, jest modyfikowany z postępem wiedzy zgodnie z ustaleniami Konferencji Okrągłego Stołu polskich uczelni stomatologicznych w Nałęczowie, sugestiami międzynarodowych organizacji DENTED oraz DENFAC.
Pracownia Stomatologii Dziecięcej mieści się w budynku Instytutu Stomatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. Montelupich 4. Posiada do dyspozycji salę kliniczną z 11-toma samodzielnymi, nowocześnie wyposażonymi stanowiskami do przyjmowania pacjentów wraz z dostępem do elektronicznej dokumentacji pacjenta, centralnej sterylizacji, stomatologicznej pracowni rentgenowskiej i możliwości stałej konsultacji specjalistycznej z zakresu, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej, szczękowo-twarzowej, chorób błon śluzowych i protetyki. W przypadku wad rozwojowych i schorzeń o podłożu genetycznym u dzieci pracownia współpracuje z Instytutem Pediatrii CM UJ.
Działalność dydaktyczna pozakliniczna odbywa się w salach wykładowych i seminaryjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny. Lekarze i studenci mogą korzystać z zasobów biblioteki i czytelni Instytutu Stomatologii, Głównej Biblioteki Collegium Medicum UJ i innych pozostałych polskich i zagranicznych zasobów literatury naukowej osiągalnych w drodze elektronicznej.
 
DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZA
Specjalistyczna diagnostyka i leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży jest realizowane na bazie Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej CM UJ w ramach Poradni Stomatologii Dziecięcej. Z wykorzystaniem współczesnych metod i możliwości technicznych, nowoczesnych stanowisk pracy, dostępu do wszechstronnej diagnostyki wykonywany jest pełny zakres profesjonalnych świadczeń profilaktycznych, leczenia zachowawczego chorób tkanek twardych, miazgi zębów mlecznych i stałych oraz stanów pourazowych.
 
Lekarze Poradni Stomatologii Dziecięcej na bieżąco współpracują z Poradnią Ortodoncji, Chirurgii Stomatologicznej i Protetyki oraz Instytutem Pediatrii CM UJ. Ze względu na wskazania, zabiegi wykonywane są również w znieczuleniu ogólnym pod opieką anestezjologa na terenie bloku operacyjnego. Dobre wykształcenie zawodowe i duże doświadczenie kliniczne zespołu jest powodem znacznego zainteresowania leczeniem stomatologicznym dzieci i młodzieży z całego rejonu małopolski. Lekarze Poradni Stomatologii Dziecięcej UKS pełnią funkcje konsultacji specjalistycznych dla pozostałych jednostek UKS jak również dla lekarzy przychodni miejskich Krakowa i województwa.


Zespół lekarski:

 
  Imię i Nazwisko
Kierownik Poradni
  dr n. med. Anna Jurczak
   
Kadra medyczna
  dr n. med. Jadwiga Ciepły
  dr n. med. Iwona Gregorczyk-Maga
  dr n. med. Iwona Kołodziej
  dr n. med. Dorota Kościelniak
  dr n. med. Joanna Słowik
  lek. dent. Joanna Blat
  lek. dent. Agnieszka Hajdyła
  lek. dent. Małgorzata Najbar-Porębska
  lek. stom. Karolina Płoszaj
  lek. stom. Agnieszka Skalska
  lek. dent. Anna Stachura-Spłuszka
  lek. stom. Małgorzata Staszczyk
  lek. dent. Kamila Wierzbicka-Mularczyk
  lek. dent. Katarzyna Wojdyła
 

BIP UKS
logo bip
MENU GŁÓWNE
Strona główna
Dyrekcja UKS
Służby administracyjne
Służby medyczne
Informacje dla pacjenta
Pokoje gościnne
Napisz do nas
Komunikaty
Przetargi
Kontakt

Zapomniałeś hasło
Imieniny
21 Września 2014
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Bożeciech, Bożydar,
Hipolit, Hipolita,
Ifigenia, Jonasz,
Laurenty, Mateusz,
Mira
Do końca roku zostało 102 dni.